شیر برقی آب

شیر برقی آب از مهم ترین ابزار های اتوماتیک زندگی امروزه ی انسان است که کاربرد فراوانی در صنایع و مصارف مانند شیر برقی آب ماشین لباسشویی به منظور بهره برداری از آن جهت گردش ایده آل یا سیال از حیث کیفی و کمی در شبکه دارد. ما در ادامه ی این مطلب سعی داریم تا نکاتی چون شیر برقی و انواع آن، قیمت شیر برقی آب، کارایی و ساخت شیر برقی، شیر برقی آب ایرانی و خارجی و از این موارد را ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.لازم به ذکر است گروه صنعتی پارتکو با تجربه و پیشینه قابل توجه در مسیر توسعه و رشد محصولات صنعتی از جمله شیر برقی ، جک پنوماتیک ، ابزار دقیق ، پمپ هیدرولیک ، ترانسمیتر و ... گامی مهم و تاثیرگذار داشته است.

از اساسی ترین اجزاء سیستمهای پنوماتیک شیرهای برقی دایرکشنال یا جهتی است که بسته به مسیر عبور سیال را عوض مینماید .شیر کنترل جهت یا دایرکشنال پنوماتیک معمولا از یک بدنه مکعبی شکل و استوانه خالی درون آن خود که طریق مجاری به پورتهای ورود و خروج شیر متصل شده تشکیل میشود که به کمک میله قابل جابجائی به نام اسپول که شبیه قرقره یا ماسوره درون آن است و قابلیت حرکت به صورت عقب و جلو را دارد با تحریک بوبین یا برق و یا باد و یا به صورت دستی با بسته و باز کردن پورتها مسیر حرکت سیال را تعویض و بسته یا باز میکند .
برای مثال در رایجترین مدل که به شیر 3/2 معروف میباشد به دو وضعیت چپ و راست که میتواند مسیر عبور هوا به دو سر سیلندر پنوماتیک یا اکچوئیتور بادی را تعویض و باعث حرکت پیستون میشوند . در زیر میتوانید حالتهائی که شیرهای 3/2 میتوانند داشته باشند را به صورت نشانه مشاهده نمائید .

شیر آب برقی چیست؟

   شیر برقی آب وسیله ای است که عبور جریان آب در یک مسیر لوله ای را توسط جریان مغناطیسی و الکتریسیته کنترل می کند. هنگامی که لوله های خروجی و ورودی سیستمی دو عدد باشد، حالت قطع و وصل اتفاق می افتد. در این صورت به نوع دو راهه که کار قطع و وصل جریان سیال اب را بوبین مغناطیسی بر عهده دارد، شیر برقی آب می گویند. در واقع در ساخت شیر برقی آب سلونوئید به صورت سیم پیچ در اطراف یک هسته ی آهنی گره خورده است و با عبور جریان الکتریسیته از آن ، میدان مغناطیسی به وجود می آید. سلونوئید که معمولا برای راه اندازی شیر برقی استفاده می شود، جریان الکتریسیته را به حرکت خطی و نیروی مکانیکی تغییر می دهد. سلونوئید ممکن است به ساز و کار شیر برقی متصل شود و در انواع فشار کار می کند. این وسیله الکترومغناطیسی که برای کنترل جریان سیال به کار می رود، حرکت خطی هسته ی خود را توسط نیروی مغناطیسی انجام می دهد و با استفاده از  جریان برق در کویل این شیر ها کنترل می شود.

در ساخت شیر برقی آب به سایز های مختلفی قائل هستند که هر کدام دبی خاص خود را دارند. همچنین نحوه کارکرد شیر برقی آب ایرانی با نوع خارجی آن فرق می کند. قیمت شیر برقی آب نیز متفاوت است که این مسئله را در بخش خرید شیر برقی آب و شیر برقی آب قیمت بررسی می کنیم.

الف)انواع شیر برقی آب از لحاظ جنس:

۱.شیر برقی برنجی ۲.شیر برقی پلاستیکی(پلی اتیلن) ۳.شیر برقی چدنی

ب)انواع شیر برقی آب از لحاظ ولتاژ کارکرد:

۱. VAC ۲۲۰ ۲. VAC۲۴ ۳. VDC ۲۴ ۴. VDC ۱۲

شیر برقی آب چگونه کار می کند؟

شیر برقی به عنوان یکی از مهم ترین اجزای سیستم های آبیاری یا نپوماتیک یا هیدرولیکی با استفاده از برق و نیوی مغناطیسی عمل می کند. در واقع شیرهای برقی بر اساس عملکرد خود از طریق فرمان از راه دور قابل کنترل هستند. در شیرهای برقی آب باید به ماکزیمم و مینیمم فشار خطی که این شیر ها در آن قرار دارد، توجه شود زیرا سلونوئید یا شیر برقی به صورت سیم پیچ به یک هسته آهنی پیچیده شده است و با ایجاد میدان مغناطیسی از طریق عبور جریان برق، این نیروی مغناطیسی، حرکت خطی هسته را موجب می شود بنابراین شیر برقی آب انرژی الکتریال را به حرکت خطی تبدیل می کند. از آنجا که این شیر ها با انواع و اقسام مختلف مانند شیر برقی آب ۲۲۰ ولت یا شیر برقی آب ۲/۱ یا شیر برقی آب ایرانی از راه دور کنترل می شوند، در صورت مسافت زیاد این شیر ها با مقصد، میزان باز و بسته کردن آن را از بازه ی ۰ تا ۱۰۰ با فرستادن فرمان الکتریکی تعیین می کند. این شیر ها که توانایی جابه جا کردن مسیر سیال را نیز دارند، در سایز های متفاوتی یعنی بزرگ یا شیر برقی آب کوچک وجود دارند و سایز کوچک آن ها باعث می شود به صورت شیر برقی آب ارزان عرضه شوند و لیست قیمت شیر برقی آب از تنوع بالایی برخوردار باشد.

ج)انواع شیر برقی آب از نظر شکل هندسی:

۱. شیر برقی دو راهه با دو دهانه (وارد شدن تغذیه از بوبین، هدایت فشار از یک سو به سوی دیگر، قطع تغذیه، متوقف شدن جریان فشار) ۲. شیر برقی سه راهه با سه دهانه (برقراری تغذیه در بوبین، اتصال یکی از ورودی ها به دهانه ی مشترک، اعمال فشار به منظور انبساط سیلندر پنوماتیک، قطع تغذیه، اتصال دهانه ی دیگر به ورودی مشترک، تخلیه فشار از این راه، برگشتن سیلندر به صورت اولیه خود) ۳. شیر برقی چهار راهه با چهار دهانه (ورود تغذیه از بوبین، اتصال هر درگاه به درگاه متقابل خود، با خاموشی تغذیه، اتصال به صورت عکس صورت می گیرد. البته در شیر های برقی ای که چندین درگاه اتصال دارند، تعداد درگاه ها بر حسب نیاز مصرف کننده قابل تغییر است، به طور مثال شیر های برقی چهار راهه قابلیت تغییر به شیر های برقی سه راهه، دو راهه یا حتی یک راهه را نیز دارند.)

د)انواع شیر برقی از نظر نوع حرکت:

۱. شیر برقی های حرکت مستقیم ( از آنجایی که این شیر های برقی فقط باز و بسته می شوند، می توان آنها را شیر باز یا بسته نام گذاری کرد.)

۲. شیر برقی سروو (این نوع شیر بر اساس اختلاف فشار ممکن است باز یا بسته باشند حتی زمانی که جریان قطع باشد.)

۳. شیر برقی NC یا در حالت عادی بسته (این نوع شیر در هر دو حالت باز و بسته وجود دارد. شیر برقی آب ان سی در حالت اتصال به جریان الکتریسیته، سیال را عبور می دهد و هنگامی که جریان برق قطع باشد، راه ورود جریان را می بندد.)

۴. شیر برقی NO یا در حالت عادی باز (این نوع شیر برقی در حالت قطع، سیال را از خود عبور می دهد و بعکس، در حالت اتصال به جریان برق، اجازه ی عبور سیال را نمی دهد.)

شیر برقی آب بر اساس ولتاژ

شیر های برقی بر اساس ولتاژ به پنج دسته تقسیم می شوند:

  1. VAC  ۲۲۰
  2. VAC۲۴
  3. VDC  ۲۴
  4. VDC ۱۲
  5. تایمر دار باطری خور

با توجه به دسته بندی فوق، تمام شیرهای پلی اتیلنی یا پلاستیکی با الکتریسیته ۲۴  VAC کار می کنند و سلونوئید های دیگر با ولتاژ ها و فشار های مختلف با آنها سازگار نیست. برخی از شیر ها شیر برقی آب ۱۲ ولت و برخی دیگر نیز شیر برقی آب ۲۲۰ ولت هستند.

در آبیاری اتوماتیک گلدان ها و گلخانه ها اغلب از شیر های ۱۲ ولتی با سوپاپ فشار و برای امور با فشار بیشتر از شیر برقی آب ۲۲۰ ولت استفاده می شود. برای شیر های ۲ اینچ به بالا معمولا از نوع فلنجی که شیر های چدنی هستند، بهره گرفته می شود.

شیر برقی آب - پاتکو صنعت

بیشتر بخوانیم: آشنایی با شیر برقی شم 

شیر برقی آب چه کاربرد هایی دارد؟

شیر های برقی آب برای قطع و وصل کردن جریان های آبی و دیگر سیال ها در طول خطوط لوله های اصلی و فرعی به کار گرفته می شوند. این شیر ها کاربرد وسیعی در صنایع، کشاورزی و مصارف خانگی دارند. شیر برقی آب تصفیه، شیر برقی آب شیرین کن، شیر برقی آب گرم کن، شیر برقی آبیاری و... از جمله کاربرد های شیر های برقی در مصارف مختلف روزمره است.

از این شیر برای قطع و وصل جریان، مه پاشی، ترکیب دو جریان و... و از برخی از انواع این شیر ها مانند شیر برقی آبیاری قطره ای برای صرفه جویی در مصرف آب و رونق تولید محصولات با مصرف کمتری از آب استفاده می شود. از شیر برقی آب ۵ ولت برای مصارفی با جریان الکتریسیته ی کمتر و از شیر برقی آب ارزان برای استفاده های سطحی تر در مصارف روزمره تر بهره گرفته می شود.

از مزایای شیرهای برقی، سادگی، آسانی و قابل اعتماد بودن آنها است. سیستم ایمنی در شیرهای برقی بسیار بالاست، آنها را در هر جایی میتوان نصب کرد و برای قطع آنها مراجعه ی حضوری لازم نیست، با استفاده از شیر های برقی دخالت انسان در امور کاهش می یابد و با حرکت به سوی ابزار آلات ماشینی میزان خطا در انجام امور کاهش محسوس ایجاد می شود، نصب این شیر ها بسیار آسان و همانند شیر های معمولی می باشد و برای استفاده و راه اندازی آنها به تخصص و تجهیزات نیازی نیست، ساخت شیر برقی آب از ساختمان ساده ای برخوردار است و تعمیر آنها کار سختی در پیش ندارد، فروش اینترنتی شیر برقی آب گرم در تسهیل خرید این محصولات بسیار موثر بوده و تنوع قیمت ها مانند شیر برقی آب ارزان کار را برای متقاضیان سهل کرده است و... .

از شیرهای برقی در کجا استفاده می شود؟ پاسخ کوتاه این است که در همه جا! سر و کلۀ آن ها در همه جا پیدا می شود. شیرهای برقی در همه چیز از ماشین لباسشویی گرفته تا موشک های فضایی یافت می شوند، اگرچه بیشتر روی کاربردهای صنعتی آن ها تمرکز می گردد.

چرا از شیرهای برقی استفاده می شود؟ این شیرها به مهندسان این امکان را می دهند که به طور مستقل و از راه دور جریان سیال درون یک سیستم را کنترل کنند. این سیال می تواند یک مایع یا یک گاز باشد. به عنوان مثال آب، هوا، گاز طبیعی، روغن، بخار، مبرد و غیره. فهرست مثال ها همچنان ادامه دار است!

یک سیم پیچ برای به کار انداختن شیر برقی با عبور دادن جریان الکتریکی از طریق آن برای ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی و فعال نمودن شیر مورد استفاده قرار می گیرد. این بدان معناست که اگر به یک کنترل کننده متصل باشد، می تواند بدون نیاز به حضور فیزیکی مهندسان در اطراف شیرهای باز و بسته کردن جریان  به صورت مستقل و از راه دور توسط یک کامپیوتر کار کند. این امر به سیستم ها امکان می دهد تا بسیار کارآمدتر و ایمن تر عمل کنند.

خرید شیر برقی آب

شیرهای برقی به تناسب کیفیت و تنوع آنها و همچنین کشور سازنده و برند آنها از بازه ی قیمت متفاوتی برخوردار هستند. در صنایع بزرگ از شیر برقی آب ۲۲۰ ولت بسیار استفاده می شود، در مصارف خانگی از شیر برقی آب گرم و در مصارف شرکتی از شیر برقی آب پکیج بهره ی بیشتری گرفته می شود. فروش شیر برقی آب در سطج وسیعی صورت می گیرد چه به صورت اینترنتی چه به صورت حضوری.

با توجه به مزایای شیرهای برقی یک اینچی از جمله عملکرد ساده آنها و کنترل کنندگی بالای آنها، تقاضا برای خرید آنها بیشتر می باشد در نتیجه از تنوع کیفیت و قیمت وسیع تری برخوردارند.

در فروش اینترنتی شیر برقی آب برند هایی چون برند دوراویس ترکیه، بخار پارکر ایتالیا، یونی دی چین و ... به چشم می خورد. البته برای انتخاب و خرید این شیر ها به نکاتی چون ماکزیمم و مینیمم اختلاف فشار بین ورودی و خروجی، دمای محیط و سیال، مشخصات الکتریکی و تغذیه بوبین، انفجاری یا غیر انفجاری بودن محیط شهر، جنس بدنه شیر برقی و جنس بوبین و دیافراگم و ... لازم است توجه شود.

سایر محصولات:       ترانسمیتر فشار          سنسور فشار 

شیر برقی آب وسیله ای است که جریان عبور آب در یک مسیر لوله ای را توسط جریان مغناطیسی و الکتریسیته کنترل می کند.

 

این شیر برقی در ۳ نوع شیر برقی برنجی، شیر برقی پلاستیکی و چدنی موجود می باشد.

شیر برقی برای قطع و وصل کردن جریان های آبی و دیگر سیال ها در خطوط لوله های فرعی و اصلی و در صنایع کشاورزی و خانگی کاربرد دارد.