پمپ هیدرولیک

ساختار پمپ هیدرولیک چیست، پارتکو صنعت

پمپ هیدرولیک، سیستمی برای چرخش فرمان (بدون چم و خم راننده!)

آیا تاکنون درباره ی پمپ هیدرولیک، سخنی به گوشتان خورده است؟ درباره ی نحوه ی کار و ساختار این پمپ نکته ای می دانید؟ آیا تا کنون گذرتان به قروشگاه های فروش پمپ هیدرولیک خورده است؟ ما را در ادامه ی این مقاله همراهی کنید تا انواع پمپ هیدرولیک ، کارکرد آنها، خرید و فروش پمپ هیدرولیک و دستورالعمل استفاده از آن و نظایر این را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

پمپ هیدرولیک چیست؟

پمپ هیدرولیک ایجاد کننده ی دبی در یک سامانه ی هیدرولیک است. در سامانه های هیدرولیکی، پمپ ها در کنار الکتروموتور یا موتور احتراقی که تامین کننده ی توان ورودی پمپ هستند، دو بخش اصلی مجرک اولیه را تشکیل می دهند. الکتروموتور ها به عنوان موتورهای جریان متناوب، محدوده سرعت متفاوتی از بازه ی ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ rpm دارند.

در این پمپ ها به خصوص پمپ هیدرولیک فرمان، این سرعت گاهی تا ۳۶۰۰ rpm نیز افزایش دارد. در هر سیستمی یکی از قسمت ها از بقیه مهم تر است و بدون وجود آن، کارایی سیستم به صفر می رسد و از کار می افتد که به این قسمت قلب سیستم می گویند. پمپ ها در مدار هیدرولیکی قلب این مدار هستند که اگر وجود نداشته باشند، مدار هیدرولیکی نیز نمی تواند کار کند. در سیستم هیدرولیکی، موتور ، توان ورودی پمپ و خروجی آن توان هیدرولیکی می باشد.

در پمپ های هیدرولیکی آبی، انرژی جنبشی آب فشار وارده به پمپ را تامین کرده و آب به سطح بالتری انتقال داده می شود. وظیفه پمپ ها در مدار هیدرولیکی، تولید و به کار انداختن مایع و سیال می باشد و فشار ایجاد شده در مدار توسط این پمپ خلف نمی شود. بنابراین پمپ های هیدرولیکی بر مبنای تغییر حجم فیزیکی سیلندر پمپ کار می کنند که مایع در آن ها به جریان افتاده است.

 

 

 

پمپ هیدرولیک چیست ؟ - پارتکو صنعت
انتخاب پمپ هیدرولیک - پارتکو صنعت

ساختار پمپ هیدرولیک چیست و چگونه کار می کند؟

 

در یک پمپ که مبنای آن هیدرولیکی است ، پارامترهای مهم شدت جریان و فشار هستند. براساس تصور اشتباهی از اشخاص مبنی بر اینکه پمپ های هیدولیکی در مدار، فشار ایجاد می کنند؛ باید گفت که عامل ایجاد فشار در این پمپ ها، مقاومت در برابر جریان سیال هیدولیکی و به طبع بار ایجاد شده بر روی سامانه می باشد.

در این سامانه ها، پمپ تنها باعث ایجاد جریان سیال می شود و این سیال تنها در صورت وجود بار در سیستم فشار آن بالا می رود. در پمپ هیدرولیک خودرو اساس کار کاملا یکسان و استفاده از نیروی فشار روغن برای چرخش آسان چرح های خودرو است. در پمپ هیدرولیک خوروها پره هایی برگشت پذیر جایگذاری شده اند.

قسمت داخلی پمپ هیدرولیک که روتور نام دارد و بیضی شکل است، این پره های چرخنده را درون خود نگه داشته است. نیروی لازم برای دوران این پره های برگشت پذیر را، چرخش موتور خودرو تامین می کند و با تسمه ی تعبیه شده ای در آن به پمپ هیدرولیک خودرو انتقال داده می شود.

این تسمه ی انتقال دهنده در خودروهای متفاوت مانند پمپ هیدرولیک ۲۰۶ یا پمپ هیدرولیک پراید چندین پمپ و بخش گوناگون را دوران می دهد که این قطعات پمپ هیدرولیک، واتر پمپ و دینام خودرو هستند.

 

شیر برقی آب از محصولات پر فروش این شرکت می باشد. برای بررسی محصولات شیر برقی آب کلیک کن!!!

 

پمپ هیدرولیک چه کاربرد هایی دارد؟ 

 

از پمپ های هیدرولیکی در زمینه های هیدرودینامیکی جهت آبیاری، انتقال آب آشامیدنی، انتقال مواد شیمیایی اعم از اسیدی و بازی، انتقال فاضلاب انتقال مواد جامدی مانند گرد و غبار و پودر و شن، تغییر درجه ی آب سرد و گرم جهت خنک کاری و در پمپ های هیدرولیکی فرمان جهت چرخاندن آن و کمک به راننده برای کاهش صرف نیرو در چرخش فرمان استفاده می شود.

در پمپ خودروهایی مانند پمپ هیدرولیک ۴۰۵ یا پمپ هیدرولیک پژوپارس به راننده کمک می کند تا فرمان هنگام چرخش به آسانی زیر دست به گردش در آید. مخزن هیدرولیک در این سامانه به گونه ای راه اندازی شده که روغن در پمپ هیدرولیک حودرو جریان داشته باشد و مقدار روغن با کمبود مواجه نشود.

البته سیستم هیدرولیکی خودرو ها سال های زیادی نیست که به وجود آمده اما در حاضر تمام خودروها نسبتا به این سیستم مجهز هستند و برای فرمان پذیری راحت تر به منظور تجربه بهتر رانندگان تعبیه شده اند. هم چنین در صنعت آسانسور، نفر برها، بالابر ها و … از این پمپ ها به خصوص پمپ های دنده ای و اسکرو به دلیل قیمت مناسب تر آنها نسبت به پمپ های پره ای استفاده می شود،.

پمپ هیدرولیک پارتکو صنعت
پمپ هیدرولیک - پارتکو صنعت

انواع پمپ هیدرولیک

پمپ ها به طور کلی مشروط به سیستمی که در آن قرار دارند، به دو نوع دسته بندی می شوند:

  1. جا به جایی مثبت 
  2. جابه جایی نامثبت.

۱.پمپ های جا به جایی مثبت: این نوع پمپ ها در سیستم های هیدرواستاتیک به کار برده می شوند. در این نوع با باز شدن ناگهانی یک حفره و ایجاد مکش، مایع هیدرولیک توسط فشار هوا به درون حفره کشیده می شود. با بسته شدن حفره و حبس مایع در مقابل در خروجی، سیال جدید از ورودی پمپ انرژی تامین کرده و شارژ می شود و این روند ادامه دارد. نجوه ی ساز و کار این پمپ ها ایجتب می ککند تا بخش های مختلف آب بندی شده در کنار یکدیگر قرار بگیرند و به همین دلیل مایع درون آنها خیلی کم نشتی می دهد. این پمپ ها دارای سه نوع هستند:

الف)چرخنده ای داخلی:

در این نوع پمپ، یک چرخنده ی حلقه ای داخلی چرخنده ای محرک خارجی را درون خود جای داده است. چرخنده ها به دوران می افتند، دندانه ها از هم فاصله می گیرند، مکش صورت می گیرد و مایع وارد پمپ می شود. این پمپ ها از همه کم بازده تر بوده اما در برابر آلودگی مایع به دلیل لقی بیشتر تحمل بهتری دارند.

چرخنده ای خارجی: این نوع پمپ، از دو چرخنده با هم شکل گرفته است. یکی از چرخنده ها محرک و دیگری هرزه گرد می باشد. چرخنده ی محرک می چرخد و با چرخش آن، چرخنده ی هرزه گرد نیز شروع به چرخش می کند. در این حالت وقتی دندانه ها در قسمت دهانه از هم فاصله می گیرند، مکش اتفاق می افتد و مایع به پمپ ورود می کند. آب بندی این پمپ ها به مایع اجازه نمی دهد به غیر از دندانه های چرخدنده ها از مسیر دیگری بیرون روند.

ب)پیستونی:

در پمپ هیدرولیک پیستونی از پیستون و سیلندر بهره گرفته می شود. در این نوع پمپ، مکش توسط حرکت پیستون در پشت آن به وجود می آید و مایع در قسمت جلویی سوق داده می شود. این حرکت رفت و برگشتی باعث می شود حرکت مایع یا سیال ناپیوسته صورت بگیرد. این نوع پمپ ها از نوع پمپ هیدرولیک پیستونی ساده هستند و اغلب در سیستم های دستی به کار گرفته می شوند. در هر صورت پمپ هیدرولیک پیستونی گران ترین و بهترین نوع پمپ بوده و قیمت پمپ هیدرولیک پیستونی بالاتر از سایر پمپ ها می باشد؛ دلیل این امر، تطابق تنگ سیلندر و پیستون و توانایی تحمل فشار تا ۷۰۰ بار است.

ج)پره ای:

پمپ های پره ای از روتور و بدنه تشکیل شده اند که در آنها پره ها در شیار های روتور جای داده شده اند و می لغزند. چون روتور در مقایسه با بدنه در خارج از مرکز قرار دارد، در هنگام دوران و چرخش بین فضای بدنه و پره، فضای خالی به وجود می آید و باث ایجاد مکش می شود. در این حالت این پره ها هستند که مایع را به مقصد دهانه ی خروجی پمپ روانه می کنند.

۲)جابه جایی نامثبت:

این نوع پمپ ها در سیستم های هیدرودینامیک مورد استفاده قرار می گیرند. در این پمپ ها، چرخش تند پروانه ای مایع را با نیروی گریز از مرکز به سمت قسمت خروجی پمپ پرت می کند. این نوع پمپ ها در صورت افزایش قشار با نشتی رو به رو هستند زیرا قطعات آب بندی شده ندارند. این پمپ ها به دلیل اینکه مکشی در آنها صورت نمی گیرد، نمی توانند پمپ زنی مایعی را به خودی خود موجب شوند. این پمپ ها از نوع ارزان بوده و از انواع آنها پمپ های پروانه ای هستند.

پمپ هیدرولیک - پارتکو صنعت
پمپ هیدرولیک - استفاده در فرمان خودرو

انتخاب پمپ هیدرولیک مناسب

انتخاب پمپ هیدرولیک چه در کاربری آسانسور، چه به صورت پمپ هیدرولیک خودرو و چه در موارد دیگر، باید اصولی و با بررسی کافی باشد و تجربه نمی تواند تنها ملاک برای خرید این پمپ ها به حساب بیاید.

فاکتور های مهمی که قبل از خرید پمپ هیدرولیک مهم است به آنها توجه کنید عبارت اند از؛ کارایی پمپ، سایز پمپ مانند پمپ هیدرولیک کوچک یا بزرگ، قیمت پمپ هیدرولیک، نوع پمپ هیدرولیک مانند پمپ هیدرولیک پیستونی یا تزریقی یا پمپ جت و …، قابلیت اطمینان کاری، سهولت نگهداری، سازگاری پمپ با روغن های تعیین شده، طرز کار پمپ هیدرولیک، سر و صدای پمپ، حداکثر یا متوسط جریان لازم هنگام استفاده از سیستم آکومولاتور و… .توجه به این موارد هنگام خرید و فروش پمپ هیدرولیک بسیار مهم است، زیرا در صورت خرابی تعمیر پمپ هیدرولیک هزینه ی بالایی را ممکن است بر جا بگذارد.

از علائم خرابی این پمپ ها میتوان به چرب شدن محدوده ی روغن ریزی، شنیدن صدای خارج از معمول هنگام چرخاندن فرمان، کم شدن سطح روغن هیدرولیک و… می توان اشاره کرد.

البته طرز کار پمپ هیدرولیک بسته به نوع ماشین و نوع پمپ متفاوت است، به طور مثال پمپ هیدرولیک زانتیا ممکن است با پمپ هیدرولیک پژو عملکرد متفاوت تری داشته باد زیرا کیفیت نوع ماشین در این امر بی تاثیر نیست.

انتخاب پمپ هیدرولیک - پارتکو صنعت
انتخاب پمپ هیدرولیک - پارتکو صنعت

قیمت پمپ هیدرولیک

به لحاظ قیمت خرید و فروش پمپ هیدرولیک، قیمت پمپ هیدرولیک از نوع چرخدنده ای کمتر و ارزان تر از سایر پمپ ها و قیمت پمپ هیدرولیک از نوع پیستونی بالاتر و بیشتر از اغیار است. زیرا پمپ های پیستونی بالاترین بازدهی و پمپ های چرخدنده ای به دلیل ساده بودنشان کمترین بازدهی را دارند.

البته پمپ هیدرولیک دستی نیز از قیمت کمی برخوردار است. از نظر طرز کار پمپ هیدرولیک، پمپ های استفاده شده در خودروهای مدرن عملکرد بهتری دارند.

همانطور که در مثال های فوق نیز اشاره کردیم ممکن است قیمت پمپ هیدرولیک زانتیا بیشتر از قیمت پمپ هیدرولیک ۴۰۵ باشد و به طبع نیز در صورت خرابی و نیاز به تعمیر این پمپ ها، تعمیر پمپ هیدرولیک زانتیا هزینه ی بیشتری را نسبت به تعمیر پمپ هیدرولیک فرمان ۴۰۵ در پی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ در واتس اپ بپرسید!