شیر برقی پنوماتیک

شیر برقی پنوماتیک

یکی از ابزاری که برای کنترل جریان سیال تولید شده است شیر برقی پنوماتیک است تا بتواند به درستی عملیات قطع و وصل جریان و جلوگیری از برگشت جریان سیال را انجام دهد این تولید باعث افزایش سرعت کار و امنیت در انجام پروژه‌های سنگین صنعتی و همچنین کاهش نیرو بیرونی در شیرهای کنترل جریان سیال شده است. در این مقاله به توضیح کامل شیر برقی پنوماتیک پرداخته‌ایم تا در این باره آگاهی لازم کسب کنید.

شیر برقی پنوماتیک چیست؟

کلمه پنوماتیک کلمه‌ای یونانی بوده و به معنی هوا یا نفس است. این شیر‌ها در گذشته به صورت دستی کنترل‌ می‌شدند و نیروی وارد بر آنها، نیروی بیرونی بود؛ ولی سرعت و دقت کافی را نداشتند. امروزه شیر‌های برقی وارد بازار شدند که با بهره‌گیری از جریان الکتریسیته و آهنرباهای الکتریکی شیر برقی پنوماتیک را کنترل‌ می‌کنند. فشار وارد بر شیر با کمک مبدل و نیروی الکتریسیته کنترل‌ می‌شود. در شیر‌ برقی پنوماتیک از هوای فشرده برای ایجاد نیروی مکانیکی استفاده می‌شود که این فناوری بیش‌تر در تولید شیرآلات و کنترل جریان سیال استفاده‌ می‌شود. هم چنین بر خلاف شیرهای قدیمی برای قطع و وصل کردن سیال نیازی به نیروی بیرونی نیست و این کار‌ می‌تواند به صورت خودکار انجام گیرد. در واقع شیر برقی پنوماتیک، شیری است که با وارد شدن نیرو به آن‌ می‌تواند مسیر هوا را قطع و وصل کند یا آن را تغییر دهد. این شیر‌ها با ولتاژ‌های مختلفی مثل ۲۴ و ۱۲ ولت تحریک‌ می‌شوند و این ویژگی باعث شده تا بتوان از آن‌ها در صنایع غذایی، داروسازی، تجهیزات صنعتی و سایر موارد استفاده کرد. ولتاژ ۲۴ معمولا در ماشین آلات صنعتی و عمرانی استفاده‌ می‌شود. شیر برقی پنوماتیک

انواع شیر برقی پنوماتیک

 • شیر برقی پنوماتیک کنترل جریان
 • شیر برقی پنوماتیک کنترل فشار
 • شیر یکسو کننده پنوماتیک
 • شیر‌های قطع و وصل جریان

مقایسه سه نوع از شیر‌ برقی پنوماتیک

شیر‌های کنترل فشار

این نوع خود به چند دسته تقسیم‌ می‌شود که در زیر هر نوع را به صورت خلاصه تعریف‌ می‌کنیم:
 • شیر‌های تنظیم کننده فشار: این شیر قابلیت تثبیت فشار را دارد و زمانی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد که خواستار فشار ثابت با وجود نوسانات بالا هستیم.
 • شیر‌های محدود کننده فشار: این نوع شیر برای بالا بردن سطح امنیت سیستم پنوماتیک و هم چنین برای تنظیم فشار مخزن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع شیر با محدود کردن فشار ورودی، فشار مخزن کنترل‌ می‌شود. این شیر‌های کنترل کننده فشار معمولا بعد از کمپرسور باد قرار‌ می‌گیرند.
 • شیر‌های تابع فشار: این شیر قابلیت این را دارد تا در هنگام خارج شدن فشار باد به اپراتور اخطار دهد. این اخطار به وسیله نوعی آلارم یا یک سیستم کنترلی انجام‌ می‌شود.

شیر‌های قطع و وصل جریان

این نوع شیر متداول‌ترین نوع در بین انواع شیر‌ برقی پنوماتیک است. با تحریک نمودن سیستم بوبین آن جریان هوا تغییر مسیر‌ می‌یابد یا قطع و وصل‌ می‌شود. و به وسیله این تغییر مسیر‌ می‌توان جک‌های پنوماتیک و انواع عملکردهای پنوماتیکی را به جریان در آورد.

شیر برقی پنوماتیک کنترل جریان

این نوع شیر کانال عبور هوای فشرده را محدود‌ می‌کند و با ایجاد گلویی در جهتی خاص جریان را کاهش‌ می‌دهد و به این ترتیب باعث کنترل جریان‌ می‌شود. شیر برقی پنوماتیک

کاربرد شیر برقی پنوماتیک

 • به دلیل خاصیت کنترل‌کنندگی‌ می‌تواند جریان سیال را به خوبی کنترل کند
 • در صنایعی که با آب، روغن، نفت و حتی گاز سر و کار دارند شیر‌ برقی پنوماتیک به کار‌ می‌آید.
 • برای خطوط لوله‌کشی که نیاز به قطع و وصل دارند
 • برخی از کارخانه‌ها که دارای پروژه‌های سنگین هستند
 • در پروژه‌هایی که نیاز به هوای سنگین دارند برای ایمنی بیشتر باید از این نوع شیر استفاده شود.
 • به طور کلی در مواردی که نمی توان از کنترل دستی استفاده کرد و از این شیر استفاده‌ می‌کنند تا از رخداد‌های بزرگ جلوگیری کنند و امنیت لازمه را فراهم نمایند.

چند نکته کلیدی درباره شیر برقی پنوماتیک

اگر قصد خرید شیر برقی پنوماتیک دارید حتما پرس‌وجو‌های لازم را انجام دهید و مطمئن باشید که شیر مورد انتخاب شما مناسب کار شما باشد و هم چنین در نظر بگیرید که چه نوع مایعی در کار شما استفاده‌ می‌شود تا انتخاب درستی. انجام دهید. نام گذاری شیر‌ برقی پنوماتیک بر اساس راه‌ های ورودی و خروجی روی شیر انجام‌ می‌شود مثلا ممکن است روی شیر عدد ۵ نوشته شده باشد که به صورت پنج به سه خوانده‌ می‌شود عدد ۵ نشانه تعداد حالت ورودی و خروجی بوده و عدد سه /۳ نشان دهنده حالت‌های شیر است. شیر‌های پنوماتیک علاوه بر خاصیت قطع و وصل جریان خاصیت جلوگیری از برگشت جریان را هم دارند. قسمت‌های مختلف شیر برقی پنوماتیک شامل تولید هوای فشرده، توزیع هوای فشرده و کنترل کننده‌ها و انجام‌دهنده‌ها می‌شود.

مزایای استفاده از شیر برقی پنوماتیک

قابلیت کنترل از راه دور نیاز به نیروی کم‌تر نسبت به شیر‌های دستی کاهش چشمگیر مسیر لوله کشی و در نتیجه تخلیه آسان مایعات

بیشتر بخوانیم: آشنایی با انواع شیر برقی آب

نتیجه گیری

شیر برقی پنوماتیک ساخته شده تا بتواند جایگزین مناسبی برای شیر‌های دستی قدیمی باشد. هم چنین این شیر‌ها کمک شایانی به افزایش امنیت در پروژه‌ های مهم صنعتی کرده و باعث شده تا با کمک نیروی برق عمل قطع و وصل جریان سیال را داشته باشد. در هنگام خرید حتما به محدوده استفاده خود توجه کنید تا انتخاب درستی انجام دهید.

یکی از ابزاری که برای کنترل جریان سیال تولید شده است شیر برقی پنوماتیک است تا بتواند به درستی عملیات قطع و وصل جریان و جلوگیری از برگشت جریان سیال را انجام دهد.

این شیر‌ها با ولتاژ‌های مختلفی مثل ۲۴ و ۱۲ ولت تحریک‌ می‌شوند و این ویژگی باعث شده تا بتوان از آن‌ها در صنایع غذایی، داروسازی، تجهیزات صنعتی و سایر موارد استفاده کرد.

شیر برقی پنوماتیک کنترل جریان، شیر برقی پنوماتیک کنترل فشار، شیر یکسو کننده پنوماتیک و شیرهای قطع و وصل جریان از جمله انواع آن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ در واتس اپ بپرسید!