شیر برقی شم

شیر برقی شم
شیر برقی شم

شیر برقی شم چیست؟

شیر برقی شم یک شیر کنترل شده الکتریکی است‌. این شیر از نوع شیر‌های برقی است که یک سیم پیچ الکتریکی و یک هسته فرو مغناطیسی متحرک (پیستون) در مرکز آن قرار دارد‌. در حالت استراحت، پیستون از یک روزنه کوچک بسته می‌شود‌. جریان الکتریکی از طریق سیم پیچ باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی می‌شود‌. میدان مغناطیسی نیرویی به سمت بالا بر روی پیستون بازکننده روزنه وارد می‌کند‌. این اصل اساسی است که برای باز و بسته شدن شیرهای برقی استفاده می‌شود‌.

شیرهای برقی سلونوئیدی کمپانی شم CEME ایتالیا، یکی از معروف‌ترین، پرمصرف‌ترین و محبوب‌ترین محصولات در بین سازندگان سیستم‌های اتوماسیون برقی است‌. صنایع بسیار متنوعی می‌توانند از شیرهای برقی منحصر بفرد شم استفاده کنند‌. مانند: دستگاه‌های قهوه، آبمیوه، ماشین‌های لباس شویی و ظرفشویی‌، داروسازی‌ها‌، صنایع غذایی‌، سیستم‌های سرمایش گرمایشی‌، لوله کشی شبکه آب شهری‌، ساختمان و مجتمع‌های مسکونی و غیره‌‌.

فایل صوتی این متن

انواع شیر برقی شم

 • شیر برقی شم بسته شده به طور معمول
 • شیر معمولی باز
 • شیر دو پایدار

شیر برقی شم

مقایسه ۳ مدل شیر برقی شم

شیر برقی شم بسته شده به طور معمول

شیر برقی شم هنگام بسته شدن انرژی بسته می‌شود و رسانه نمی‌تواند از طریق آن جریان یابد‌. وقتی جریان به سیم پیچ ارسال می‌شود‌، یک میدان الکترومغناطیسی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود پیستون به سمت بالا بر نیروی فنر غلبه کند‌. این کار مهر و موم را باز نمی‌کند و روزنه را باز می‌کند و به رسانه اجازه می‌دهد تا از دریچه عبور کند‌.

شیر برقی شم معمولی باز

برای یک شیر برقی شم معمولی باز‌، شیر هنگام باز شدن برق باز است و رسانه می‌تواند از طریق آن جریان یابد‌. وقتی جریان به سیم پیچ ارسال می‌شود‌، یک میدان الکترومغناطیسی ایجاد می‌کند که پیستون را به سمت پایین فشار می‌دهد و از نیروی فنر عبور می‌کند‌. سپس مهر و موم در روزنه قرار می‌گیرد و آن را می‌بندد‌، که از جریان رسانه از دریچه جلوگیری می‌کند‌. یک شیر برقی معمولاً باز برای برنامه‌هایی که به باز شدن شیر برای مدت زمان طولانی احتیاج دارند‌، ایده آل است زیرا در این صورت از مصرف انرژی بیش‌تر جلوگیری می‌شود‌.

شیر برقی شم دو پایدار

شیر برقی شم دو پایدار یا قفل شونده می‌تواند توسط یک منبع تغذیه لحظه‌ای روشن شود‌. سپس بدون قدرت در آن موقعیت باقی خواهد ماند‌. بنابراین‌، به طور معمول در حالت فعلی باز نمی‌شود یا به طور معمول بسته نمی‌شود‌، در صورت عدم استفاده از برق‌. آن‌ها این کار را با استفاده از آهن ربا‌های دائمی به جای فنر انجام می‌دهند‌.

بیشتر بخوانیم: آشنایی با انواع شیر برقی آب

کاربردهای شیر برقی شم

شیر برقی شم می‌توانند برای مجموعه وسیعی از کاربردهای صنعتی‌، از جمله کنترل عمومی خاموش‌، کالیبراسیون و پایه‌های آزمایش‌، حلقه‌های کنترل کارخانه آزمایشی‌، سیستم‌های کنترل فرآیند و برنامه‌های مختلف تولید کننده تجهیزات اصلی استفاده شوند‌.

برنامه‌های مشترک شیر برقی شم خانگی و صنعتی عبارتند از:

 • سیستم‌های برودتی از شیرهای برقی برای برگشت جریان مبرد استفاده می‌کنند‌. این امر به خنک‌سازی در تابستان و گرم شدن در زمستان کمک می‌کند
 • سیستم‌های آبیاری از شیر برقی شم با کنترل اتوماتیک استفاده می‌کنند
 • ماشین‌های ظرفشویی و ماشین لباسشویی از شیرهای برقی برای کنترل جریان آب استفاده می‌کنند
 • سیستم‌های تهویه هوا از شیرهای برقی برای کنترل فشار هوا استفاده می‌کنند
 • از شیر برقی در سیستم‌های قفل اتوماتیک قفل درب استفاده می‌شود
 • تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی از شیر برقی شم برای کنترل جریان‌، جهت و فشار مایع استفاده می‌کنند
 • مخازن آب از شیرهای برقی برای کنترل ورود یا خروج آب استفاده می‌کنند که اغلب در ترکیب با کلید شناور است
 • شستشوی ماشین برای کنترل جریان آب و صابون

۳ نکته کلیدی هنگام خرید

 • نوع کاربرد شیر و مدت زمان استفاده از آن در طول روز
 • ولتاژ مورد نیاز برای شیر
 • اندازه و تعداد دهانه‌ها با توجه به کاربرد مورد نظر

شیر برقی شم

ویژگی‌های خاص شیر برقی شم

کاهش توان الکتریکی: یک پالس جریان کوتاه برای باز یا بسته شدن شیر تغذیه می‌شود و قدرت الکتریکی به اندازه کافی کاهش می‌یابد تا بتواند آن را در موقعیت خود نگه دارد‌. این به صرفه جویی در انرژی کمک می‌کند‌.

فشار بالا: نسخه‌های فشار بالا برای فشار مورد نیاز تا ۲۵۰ بار طراحی شده اند‌.

لغو دستی: ویژگی لغو دستی اختیاری‌، ایمنی و راحتی بهتری را در هنگام راه اندازی‌، آزمایش‌، نگهداری و در صورت قطع برق فراهم می‌کند‌. در برخی از نسخه‌ها‌، شیر قفل شده است و نمی‌تواند به صورت الکتریکی فعال شود‌.

جداسازی رسانه‌ها: طراحی جداسازی رسانه‌ها امکان جدا شدن محیط از قسمت‌های کاری شیر را فراهم می‌کند‌، و آن را به یک راه حل خوب برای رسانه‌های تهاجمی یا کمی آلوده تبدیل می‌کند‌.

خلاac:  دریچه‌هایی که به حداقل دیفرانسیل فشار نیاز ندارند برای جاروبرقی‌های خشن مناسب هستند‌. دریچه‌های برقی جهانی با عملکرد مستقیم یا نیمه مستقیم کاملاً مناسب این کاربردها هستند‌. برای نیازهای دقیق‌تر میزان نشت‌، نسخه‌های ویژه خلا موجود است‌.

زمان پاسخ قابل تنظیم: مدت زمان باز یا بسته شدن شیر را می‌توان تنظیم کرد‌، معمولاً با چرخاندن پیچ‌های روی بدنه شیر‌، این ویژگی می‌تواند به جلوگیری از چکه کردن آب کمک کند‌.

بازخورد موقعیت: وضعیت سوئیچینگ شیر برقی شم را می‌توان با یک بازخورد موقعیت الکتریکی یا نوری به عنوان یک سیگنال باینری یا NAMUR نشان داد‌. NAMUR یک خروجی سنسور است که وضعیت روشن یا خاموش بودن شیر را نشان می‌دهد‌.

کم صدا: شیرها از طراحی میرایی برای کاهش صدای هنگام بسته شدن شیر استفاده می‌کنند‌. پس در نتیجه شیرهای برقی نقش مهمی در سیستم‌های برودتی و تهویه مطبوع دارند و جریان مبردها را کنترل می‌کنند‌.

انواع آن شامل شیر برقی شم بسته شده به طور معمول، شیر برقی شم معمولی باز، شیر برقی شم دو پایدار می شود.

شیرهای برقی شم می‌توانند برای مجموعه وسیعی از کاربردهای صنعتی‌، از جمله کنترل عمومی خاموش‌، کالیبراسیون و پایه‌های آزمایش‌، حلقه‌های کنترل کارخانه آزمایشی‌، سیستم‌های کنترل فرآیند و برنامه‌های مختلف تولید کننده تجهیزات اصلی استفاده شوند‌.

این شیر از نوع شیر‌های برقی است که یک سیم پیچ الکتریکی و یک هسته فرو مغناطیسی متحرک (پیستون) در مرکز آن قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ در واتس اپ بپرسید!