جک پنوماتیک

در صنعت بسیاری از سیستم ها برای عملکرد صحیح به حرکت خطی نیاز دارند. یک راه آسان و به صرفه استفاده از یک محرک پنوماتیک می باشد. جک های پنوماتیک یا سلندر هوا یه عنوان یک محرک پنوماتیک شناخته شده است. کار یک محرک پنوماتیک تبدیل یک منبع انرژی استاتیک به حرکت خروجی موثر است. کاربرد دیگر محرک های پنوماتیک اعمال نیرو است به این صورت که با دریافت نوعی از انرژی موجب یک نوع حرکت که ممکن است خطی باشد، می شوند.

 محرک های پنوماتیک معمولا نوعی از دستگاه های مکانیکی هستند و نیروی حرکتی را که ایجاد می کند می تواند برای مسدود کردن، بستن و یا بیرون کشیدن یا هر نوعی از حرکت استفاده شود. شرکت پارتکو که سالیان متمادی در زمینه تامین تجهیزات مورد نیاز صنعت برق فعالیت می کند با تجربه تخصصی و تکیه بر تجارب مدیران ارشد خود در این صنعت در زمینه مشاوره و راه اندازی سیستم های اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق یکی از مراکز معتبر و صاحب امتیاز است.

پارتکو آماده خدمت رسانی به صنایع کشورمان به خصوص در زمینه صنعت پنوماتیک و هیدرولیک و ابزار دقیق می باشد. شما می توانید از مشاوره های مهندسین و متخصصین این مجموعه استفاده کرده و با دریافت راهنمایی و مشاوره نسبت به تامین تجهیزات خود اقدام کنید.  در این مطلب سعی می کنیم در رابطه با یکی تجهیزات کاربردی صنعت برق یعنی سیلندر پنوماتیک توضیحاتی را به شما ارائه دهیم. در رابطه با مفهوم سیلندر پنوماتیک، نحوه کار آن، انتخاب جک پنوماتیک، مشخصات جک پنوماتیک، قیمت جک پنوماتیک و قیمت جک پنوماتیک کوچک و همچنین محاسبه قدرت جک پنوماتیک توضیحاتی ارائه دهیم.

جک پنوماتیک چیست؟

جک یا سیلندر پنوماتیک که نام آن در انگلیسی Pneumatic actuator  می باشد به معنای محرک هوای فشرده است. با توجه به نام آن می توان متوجه شد که عملکرد فیزیکی آن با استفاده از هوای فشرده صورت می گیرد.

جک های پنوماتیک که اغلب با نام سیلندر پنوماتیک نیز شناخته شده است یکی از اجزای مهم در سیستم های پنوماتیکی است که نیروی محرک آن باد است. در واقع سیستم پنوماتیک با استفاده از نیروی هوای فشرده استفاده می کند تا بتواند نیروی های حرکتی طولی و یا به صورت رفت و برگشتی را تولید کند. می توان گفت سیلندر پنوماتیک سیسیتمی شبیه به جک هیدرولیک دارد اما به جای استفاده از روغن هیدرولیک از هوای فشرده استفاده می کند که هم نسبت به روغن آلایندگی کمتری دارد هم کارکرد آن ساده تر می باشد. بنابراین استفاده از جک های پنوماتیک قوی یا جک پنوماتیک کوچک نسبت به جک های هیدرولیک در صنایع بیشتر استفاده می شود. از اجزای سیلندر پنوماتیک می توان پیستون، بدنه، پکینگ و اتصالات آن را نام برد و به نسبت میزان نیرو و باری که تحمل و منتقل می کنند کورس آن انتخاب می شود. یکی از برندهای معتبر و قدرتمند در زمینه تولید جک های پنوماتیک فستو است که یک شرکت آلمانی است و در زمینه تولید آن یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین شرکت های تولید تجهیزات صنعتی می باشد.

به طور کلی می توان گفت جک های پنوماتیک با دو پارامتر اصلی دسته بندی می شوند. یکی از این موارد میزان بار کاری که می توانند تحمل یا جابه جا کنند یا میزان کورس جابه جایی سیلندرها. در ادامه این مطلب با نحوه کار و انواع آن نیز آشنا می شوید.

جک پنوماتیک چگونه کار می کند؟

آگاهی از مشخصات جک پنوماتیک و نحوه کار آن می تواند به شما برای انتخاب بهتر انواع جک کمک کند. اگر بخواهیم به صورت قابل فهم و آسان نحوه کار سیلندر های پنوماتیک را شرح دهیم می توانیم بگوییم این نوع از جک ها یک محفظه دارند که برای نگهداری هوی فشرده در آن تعبیه شده است که دارای یک ورودی برای هوای فشرده در آن قرار گرفته است. اجزای داخلی این تجهیز پنوماتیکی شامل شفت، یک پیستون که می تواند حرکت خطی را انجام دهد، همچنین برای آب بندی و درزگیری هوای فشرده نیز قطعات و بخش هایی در در نظر گرفته شده است. نحوه کار این نوع جک بسیار ساده است. یک شیر که برای وارد شدن هوای فشرده به داخل جک های پنوماتیک قرار داده شده است مقداری از هوا را به داخل آن راه می دهد و قاعدتا هوای فشرده بعد از ورود به داخل سیلندر سعی دارد به سرعت از آن خارج شود اما به دلیل بسته بودن محفظه و پوشیده شدن همه درزها و دیواره ها و مهر و موم شدن آن هوای فشرده نمی تواند از آن خارج شود و باعث وارد شدن نیرو به پیستون می شود. نیروی وارد شده به پیستون باعث رانده شدن و هدایت شفت که به پیستون متصل است می شود و باعث ایجاد نیروی حرکتی خطی می شود.

جک یا سیلندر پنوماتیک که در دو نوع متفاوت مگنت دار و بدون مگنت ساخته می شوند که نوع مگنت دار آن با نصب یک سنسور که از نوع مغناطیسی است برای تشخیص وضعیت باز یا بسته بودن می باشد این سنسور روی بدنه جک قرار می گیرد.

انواع جک پنوماتیک

انواع متنوعی از جک پنوماتیک در بازار وجود دارد. انواع جک ها عبارتند از جک پنوماتیک قلمی، جک پنوماتیک پرس، جک پنوماتیک تلسکوپی، جک پنوماتیک دو طرفه، جک پنوماتیک کامپکت، جک پنوماتیک مگنت دار،جک پنوماتیک روتاری،جک پنوماتیک چرخشی، جک پنوماتیک چهار میل، جک پنوماتیک برقی، جک پنوماتیک خودرو، جک پنوماتیک دوط رفه، جک پنوماتیک یک طرفه. در ادامه به بررسی دو نوع از جک های پنوماتیک که از نوع جک پنوماتیک دو سر شفت هستند می پردازیم.

جک پنوماتیک یک طرفه

به این دلیل اینکه این نوع از جک ها از یک طرف تحریک می شوند و همچنین به دلیل قرار گرفتن در یک امتداد جک پنوماتیک یک طرفه و یا یک محوره گفته می شوند.یک نوع پورت ورود هوای فشرده در آن قرار دارد و از طرف دیگر هوا آزاد می شود و توسط یک فنر عمل جمع شدن جک صورت می گیرد.

جک پنوماتیک دو طرفه

این نوع سیلندر پنوماتیک مانند جک یک طرفه عمل می کند اما دو پورت ورودی برای وارد شدن هوای فشرده در آن قرار دارد. استفاده از این نوع جک در سیستم های اتوماسیون متداول تر می باشد. هرکدام از این نوع جک ها می توانند کاربرد خاص خود را داشته باشند.

برای محاسبه قدرت هر نوع جک پنوماتیک باید به نوع و مشخصات آن توجه شود زیرا هر کدام از این انواع می توانند کاربرد و قدرت متفاوتی داشته باشند. برای اطلاع از انواع سیلندر پنوماتیک می توانید به نمایندگی جک پنوماتیک معتبر مراجعه کرده و با گرفتن مشاوره رایگان و تخصصی از مشخصات و کاربرد آن به طور دقیق مطلع شوید. شرکت پارتکو که از مراکز معتبری است که آماده خدمت رسانی به صنایع کشورمان در زمینه صنعت پنوماتیک و هیدرولیک و ابزار دقیق می باشد.

 

یکی از محصولات مهم دیگر در شرکت ابزار دقیق پارتکو محصول شیر برقی آب می باشد برای مطالعه بر روی مقاله شیر برقی آب کلیک کنید.

 

کاربرد جک پنوماتیک 

 • استفاده در کارخانه ها و مراکز صنعتی در قسمت هایی که نیاز به سیستم های پنوماتیک است.
 • استفاده در مکان هایی که امکان نصب کمپرسور وجود ندارد.
 • قابل استفاده در مکان هایی که افزایش یا کاهش دما وجو دارد زیرا عملکرد سیستم با نوسانات حرارتی دچار اختلال نمی شود.
 • بدون استفاده از تاسیسات حفاظتی در مکان های پر خطر قابل استفاده است.
 • استفاده در صنایع نساجی به دلیل تمیز بودن هوای فشرده نسبت به روغن هیدورلیک.
 • قابلیت استفاده در بسیاری از صنایع و عملیات های مهم صنعتی به دلیل سرعت 1 الی 2 متر بر ثانیه (در مواقعی به 3 متر بر ثانیه نیز می رسد) حرکت سیلندرهای عمل کننده.
 • قابل استفاده در مواردی که نیاز به مقاومت بالاست به دلیل مقاوم بودن در برابر افزایش بار.
 • قابل استفاده در صنایع جنگ افزارسازی به دلیل نداشتن قابلیت انفجار و نداشتن خطرات جانی.
 • قابلیت باز و بسته شدن اتوماتیک دمپرهای هوا در سیستم های تهویه و قابلیت باز و بسته شدن دریچه های ضایعات و مکش به صورت اتوماتیک در ماشین آلات نساجی.
 • قابلیت استفاده در ماشین آلان حلاجی در ریسندگی.
 • قابل استفاده برای پرس طاقه های پارچه.
 • قابلیت باز و بسته کردن دریچه ها در خطوط تولید نظیر پنبه هیدورفیل.
 • کاهش هزینه های انسانی و افزایش راندمان تولید.

این موارد بخشی از کاربردهای مهم جک های پنوماتیک است که در تمام صنایع می تواند به کمک نیروهای انسانی بیاید اما باید نکاتی را برای استفاده بهتر و صحیح تر از آن رعایت کنیم: از جمله جلوگیری از ورود آب به سیستم هوای فشرده، عدم استفاده از ابزارهای خشن در هنگام سرویس این نوع جک، جلوگیری از صدمه دیدن سیستم پنوماتیک و دستگاه ها به وسیله ابزارهای فشارشکن هوا.

 
 

انتخاب جک پنوماتیک مناسب

شما برای انتخاب جک پنوماتیک نیاز به داشتن یک سری اطلاعات در زمینه قیمت جک پنوماتیک، مشخصات جک پنوماتیک و... از مراکز معتبر فروش جک پنوماتیک یا با استفاده از کاتالوگ جک پنوماتیک به دست آورید. برای انتخاب جک پنوماتیک باید ویژگی های نوع جک، قطر، شفت، تعداد پورت، کورس جک، قطر سیلندر را به دست آورید. منظور از نوع جک پنوماتیک برقی مگنت دار و بدون مگنت است و منظور از نوع اتصال نیز نوع مهاری جک است که می تواند انواع مختلف انواع سرجک و انتهای جک باشد. کورس جک که مقدار باز شدن شفت است در اندازه های مختلفی وجود دارد که بر روی کاتالوگ جک پنوماتیک معمولا نوشته می شود. قطر شفت و سیلندر جک پنوماتیک برقی در اندازه های 8-12-16-20-25-32-40-50-63-80-100 موجود است. پورت های جک پنوماتیک برقی نیز ورود و خروج باد را مشخص می کنند و این اطلاعات تماما بر روی کاتالوگ جک پنوماتیک درج می شوند. با توجه به این اطلاعات و همچنین قیمت جک پنوماتیک کوچک و متوسط و دریافت مشاوره از شرکت پارتکو می توانید گزینه مناسبی را انتخاب کنید.

قیمت جک پنوماتیک

قیمت جک پنوماتیک به موارد بسیاری وابسته است. نوع و ابعاد جک و همچنین نوع شرکت تولید کننده می تواند در قیمت آن موثر باشد. قیمت جک پنوماتیک کوچک با دیگر ابعاد آن متفاوت است. شرکت های تولید کننده و داخلی یا خارجی بودن جک پنوماتیک قیمت آن را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور مثال جک هایی که ساخت ایران هستند یا از چین وارد می شوند دارای قیمت ارزانتری هستند. نوع جک نیز در قیمت آن بسیار موثر است. قیمت جک پنوماتیک برای مدل های مختلف قلمی، رادلس، کامپکت، چهارگوش و... متفاوت است. جک های فستو نسبت به سایر جک های اروپایی که در بازار موجود هستند هم از کیفیت بالاتری برخوردارند در نتیجه نسبت به انواع دیگر قیمت بالاتری دارند. برای خرید جک پنوماتیک باید به نوع جک، قطر آن و همچنین کورس جک دقت کنید. ویژگی هایی نظیر مگنتی بودن جک یا حالت های خاصی که در ساخت آن وجود دارد مانند دو سر شفت بودن یا موارد دیگر می تواند در قیمت تاثیر داشته باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که مونتاژ جک های پنوماتیک عموما در داخل ایران انجام می شود و موقعی که سفارش خود را ثبت کنید بعد از چند روز می توانید آن را تحویل بگیرید. شرکت پارتکو نیز در جهت فروش جک پنوماتیک در انواع مختلف آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی است و با توجه به نوسان قیمت ها در بازار برای اطلاع از قیمت روز فروش جک پنوماتیک می توانید از طریق سایت و تماس با مشاوران و کارشناسان پارتکو بعد از دریافت مشاوره رایگان در جهت راهنمایی خرید و اطلاع از مشخصات جک پنوماتیک آخرین قیمت های انواع آن را به دست آورید و نسبت به خرید تضمین شده و مطمئن اقدام کنید.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم ساختار جک های پنوماتیک را به صورت کامل و دقیق تشریح کنیم. اطلاعاتی مفصل و کامل درباره جک های پنوماتیک، ساختار، انواع، کارایی و عملکرد آن ارائه دادیم. همچنین اطلاعاتی در خصوص راهنمایی برای انتخاب جک های پنوماتیک مناسب و خرید و قیمت آن برای شما تشریح کردیم. شرکت پارتکو با داشتن سابقه طولانی و استفاده از دانش متخصصان و مهندسان مجرب خود خدماتی ارزنده در زمینه صنعت پنوماتیک و هیدرولیک و ابزار دقیق می باشد. مشتریان عزیز می توانند با استفاده از سایت partcosanat.com و دریافت مشاوره رایگان از مهندسین در زمینه اطلاع از ویژگی های جک های پنوماتیک و انواع آن و اطلاع از قیمت های روز آن بهترین نوع با مشخصات مد نظرشان را انتخاب کنند.

سایر مطالب:      ترانسمیتر فشار       سنسور فشار      شیر برقی شم

جک پنوماتیک ب معنای محرک هوای فشرده می باشد و در سیستم های پنوماتیک با استفاده از نیروی هوا نیروی حرکتی طولی ایجاد می کند.

انواع مختلفی از آن مانند پنوماتیک قلمی، پنوماتیک پرس، تلسکوپی، دو طرفه، کامپکت و سایر انواع آن موجود است.

از این نوع جک می شود در کارخانه ها و مراکز صنعتی مانند تاسیسات حفاظتی، صنعت نساجی و سایر صنایع استفاده کرد.