ترانسمیتر

ساختار پمپ هیدرولیک چیست، پارتکو صنعت
پمپ هیدرولیک
بهمن ۱۲, ۱۳۹۸
ابزار دقیق کجا به کار میرود ؟ - پارتکو صنعت
ابزار دقیق
بهمن ۱۲, ۱۳۹۸
پارتکوصنعت | پمپ هیدرولیک چه کاربرد هایی دارد؟

مهم­ترین و کاربردی ترین ابزاری که برای اندازه گیری دقیق پارامترهای فیزیکی  مانند فشار، دما، جریان سیال، سطح و .. درصنعت به کار می­رود ترانسمیتر است. مقدار اندازه گیری شده به کمک یک سیگنال که می­تواند از نوع ولتاژی و یا جریانی باشد به اتاق کنترل هدایت می­شود. در واقع وظیفه اصلی این قطعه انتقال  سیگنال به اتاق کنترل است. مهم­ترین سوالاتی که در این حوزه وجود دارد عبارتند از:

  • انواع ترانسمیتر کدام­ها هستند و چه کاربردهایی دارند؟

  • قیمت ترنسمیتر چقدر است؟

  • ترانسمیتر فشار تفاضلی چیست؟

ترانسمیتر یا فرستنده چیست و چگونه ساخته می­شود؟

 

این کلمه به معنای مبدل به تجهیزاتی گفته می­شود که تغییرات در فرآیندهای موجود در ساختارهای مختلف را تشخیص می دهند.

این ابزار ها در واقع نوعی مبدل سیگنال هستند که متغیرهای محیطی مانند جریان، دما، ارتفاع، رطوبت و ph را اندازه می­گیرند که توسط حسگرها درک می شوند و آنها را به سیگنال های الکتریکی کم جریان تبدیل میکنند که کنترل کننده ها می­توانند آنرا درک کنند.

این سیگنال های الکتریکی ممکن است به سیگنالی استاندارد مانند  ۰-۱۰ ولت یا ۴-۲۰ میلی آمپر تبدیل شود. این کنترلرها می توانند PLC ، HMI  و یا مبدل سیگنال باشند. انواع این وسیله در حالت کلی از سه قسمت اصلی تشکیل شده­ اند که عبارتند از: حس کننده، مبدل و تقویت کننده.

نحوه کار ترانسمیتر چگونه است؟

نحوه کارکرد فرستنده با توجه به این که در مدل­های مختلفی در بازار موجود هستند یکسان نمی­باشد. نحوه عملکرد انواع ترانسمیتر با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال عملکرد ترانسمیتر فشار مشابه عملکرد ترانسمیتر دما نمی­باشد.

به چه علت به ترانسمیتر نیاز داریم؟

 

امروزه مبدل ها یا منتقل کننده ­ها  کاربردهای فروانی دارند. از جمله مهم­ترین کاربرد این تجهیزات در انواع مختلف صنایع مانند نفت، گاز ، داروسازی، پزشکی ، فولاد و تمام سیستم­هایی است که نیاز به استفاده از ابزار برای کنترل دستگاه­ها و هدایت فرآیندهای صنعتی به جای نیروی انسانی دارند.

امروزه فرستنده­ها با انواع گوناگون و کاربرد بسیار وسیعی در انواع صنعت مخصوصا در نیروگاه­ها برای اندازه گیری پارامترهای فیزیکی مانند فشار، دما، جابجایی مکانیکی و غیره مورد استفاده قرار می­گیرند. سپس آن اندازه­ها را تبدیل به یک سیگنال می­کنند و بر حسب نیاز از این سیگنال در کنترل و را ه­اندازی قسمت­های مختلف می­توان استفاده کرد.

پارتکو صنعت این افتخار دارد که با تجهیزات عالی و تجربیات متخصصین خود محصولاتی تولید نماید که هم با کیفیت و هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشند تا فعالان دیگر حوزه های صنعتی کشور، بتوانند با سهولت بیشتر و صرف هزینه کمتر به این نوع از ابزار و تجهیزات دسترسی یابند. تخصص پارتکو صنعت به ویژه در دوران تحریم های ناعادلانه توانسته است در خدمت صنایع کشور باشد.

انواع ترانسمیتر

ترانسمیترها در انواع مختلفی در بازار وجود دارند که در ادامه به شرح انواع ترانسمیتر می­ پردازیم:

ترانسمیتر دما

یکی از پرکاربردترین ابزارهای اندازه­گیری هستند که برای تشخیص دما و ارسال نتایج به اتاق کنترل به کار می­روند. اصلی ترین قسمت این تجهیز اندازه­گیری سنسور دما می­باشد.

این سنسور در بیرونی ترین قسمت منتقل کننده قرار گرفته است و به علت قرار گرفتن در هوای آزاد و محیط هرگونه تغییر در دما منجر به ایجاد تغییر در آن می­شود.

مهم­ترین کاربرد این دستگاه زمانی است که نیاز به کنترل دما از راه دور باشد. این قطعه در انواع مختلفی تولید می­شود که ترانسمیتر pt100به دلیل اندازه گیری دما با دقت بسیار بالا یکیازانواع محبوب می­باشد.

ترانسمیتر رطوبت

به دستگاهی که با استفاده از سنسور قادر به اندازه گیری رطوبت باشد ترانسمیتر رطوبت گفته می­شود. خروجی این قطعه بر حسب نیاز می­تواند میلی آمپر و یا ولتاژ باشد.

به وسیله این سنسور شما می­توانید میزان رطوبت محیط را به صورت دقیق دریافت کنید. مهم­ترین فاکتورهایی که باید هنگام انتخاب یک فرستنده رطوبت مد نظر قرار داد عبارتند از: جنس، نوع خروجی، میزان دقت، قلمی یا صنعتی بودن و جنس دیافراگم

ترانسمیتر فشار

یکی از مهم­ترین خواص قابل اندازه گیری یک سیستم فشار است. فشار به نیروی وارد بر سطح که در دستگاه یکاها بر اساس پاسکال تعریف می­شود گفته میشود. از طرفی این متغیر باید قابل اندازه گیری باشد تا کنترل شود.

ترانسمیتر فشار نامی است که به ابزار اندازه گیری فشار داده می شود. عملکرد ترانسمیتر فشار به این صورت است که  بزرگی یا تغییر فشار اندازه گیری شده را به یک مقدار الکتریکی استاندارد تبدیل می­کند.

این قطعه برای کنترل و نظارت برنامه­ های بسیار زیادی در صنعت برای اندازه گیری فشار می­تواند مورد استفاده قرار بگیرد. عملکرد ترانسمیتر فشار به این نحو است که سیال گذرنده به پشت قطعه اندازه گیری می­رسد.

سپس فشار سیال عبوری موجب ایجاد تغییراتی در جریان خروجی می­شود. این تغییرات در نهایت وضعیت سنسور را تغییر خواهد داد. فرستنده فشار قلمی یکی از متداول ترین انواع انتقال دهنده­ها می­باشند که برای مصارف عمومی نیز می­توان مورد استفاده قرار داد.

زمانی که نیاز به اندازه گیری اختلاف فشار دو نقطه به صورت الکتریکی باشد از ترانسمیتر اختلاف فشار استفاده می­شود.  انواع ترنسمیتر فشار در حالت کلی مطلق، گیج و دیفرانسیل می­باشد.

ترانسمیتر دما و رطوبت: این قطعه برای اندازه گیری همزمان دما و رطوبت مورد
استفاده قرار می­گیرد. مقادیر دما و رطوبت بر روی نمایشگر نمایش داده می­شود و سپس
به یک اتاق کنترل ارسال می­گردد. از این قطعه می­توان در محیط­هایی مانند اتاق
سرور، گلخانه­ ها و مرغداری­ها استفاده کرد.

دو نمونه ترانسمیتر

ترانسمیتر - پارتکو صنعت
ترانسمیتر - فرستنده فشار - پارتکو صنعت

ترانسمیتر فشار:

یکی از مهم­ترین خواص قابل اندازه گیری یک سیستم فشار است. فشار به نیروی وارد بر سطح که در دستگاه یکاها بر اساس پاسکال تعریف می­شود گفته می­شود. از طرفی این متغیر باید قابل اندازه گیری باشد تا کنترل شود.

ترانسمیتر فشار نامی است که به ابزار اندازه گیری فشار داده می شود. عملکرد ترانسمیتر فشار به این صورت است که  بزرگی یا تغییر فشار اندازه گیری شده را به یک مقدار الکتریکی استاندارد تبدیل می­کند. این قطعه برای کنترل و نظارت برنامه­های بسیار زیادی در صنعت برای اندازه گیری فشار می­تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

عملکرد ترانسمیتر فشار  به این نحو است که سیال گذرنده به پشت قطعه اندازه گیری می­رسد. سپس فشار سیال عبوری موجب ایجاد تغییراتی در جریان خروجی می­شود. این تغییرات در نهایت وضعیت سنسور را تغییر خواهد داد. ترانسمیتر فشار قلمی یکی از متداول ترین انواع انتقال دهنده­ها می­باشند که برای مصارف عمومی نیز می­توان مورد استفاده قرار داد.

 زمانی که نیاز به اندازه گیری اختلاف فشار دو نقطه به صورت الکتریکی باشد از ترانسمیتر اختلاف فشار استفاده می­شود.  انواع ترنسمیتر فشار در حالت کلی مطلق، گیج و دیفرانسیل می­باشد.

ترانسمیتر دما و رطوبت:

این قطعه برای اندازه گیری همزمان دما و رطوبت مورد استفاده قرار می­گیرد. مقادیر دما و رطوبت بر روی نمایشگر نمایش داده می­شود و سپس به یک اتاق کنترل ارسال می­گردد. از این قطعه می­توان در محیط­هایی مانند اتاق سرور، گلخانه ­ها و مرغداری­ها استفاده کرد.

 

ترانسمیتر سطح:

سطح فاکتور مهم در محاسبات است. رایج ترین روش برای انتقال اطلاعات مربوط به اندازه سطح مایعات و سیلات در مخازن استفاده از ترانسمیتر سطح یا ارتفاع مخازن می­باشد. هرچند باید در نظر گرفت که کاربرد این قطعه تنها برای مخازن نیست بلکه می­تواند در سایر سیستم­ها مانند سیستم لوله کشی یا منابع ذخیره سازی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. انواع مختلف لول­ ترانسمیتر عبارتند از: سطح خازنی، سطح هیدرواستاتیک، سطح مغناطیسی، سطح راداری، سطح التراسونیک، سطح مایکروویو هدایت شده

ترانسمیتر لودسل:

این قطعه برای ارسال مقدارهای اندازه گیری شده به وسیله لودسل(یک نوع حسگر الکترونیکی می­باشد که برای اندازه گیری وزن و نیرو به کار می­رود. در زمان اعمال نیرو بر روی لودسل یک سیگنال در حد میلی ولت روی سیم­های بیرونی آن ظاهر می­شود) به یک سیگنال استاندارد مورد استفاده قرار می­­گیرد. برخی از کاربردهای این ابزار عبارتند از: سیستم­های بچینگ، ماشین آلات بسته بندی، باسکول­های جاده ای و ..

ترانسمیتر فشار - پارتکو صنعت

 ترانسمیتر co2:

این فرستنده برای کنترل هوای محیط به صورت تخصصی در موتورخانه­ها و مکان­ هایی که نیاز به هوای جدید دارند مورد استفاده قرار می­گیرد. در واقع وظیفه اصلی این قطعه محاسبه غلظت گاز دی اکسید کردن محیط می­باشد.

ترانسمیتر جریان:

این وسیله که به نام فلو ترانسمیتر نیز خوانده می شود، ابزاری برای اندازه گیری جریان می­باشد. در واقع با استفاده از ترانسمیتر جریان می­توان شدت جریان سیال عبوری از محیط مورد نظر را اندازه گیری کرد. از طرفی ترانسمیتر جریان به عنوان یک تجهیز کاربردی به منظور کنترل و نظارت نیز می­تواند مورد استفاده قرار بگیرد. از این رو کاربرد آن در سیستم­های مختلف بسیار مهم است. از این قطعه در صنایع مختلف و پالایشگاه­ها به وفور استفاده می­شود. برخی از مهم­ترین مزایای این ابزار عبارتند از: گزارش لحظه­ای شدت جریان، قابل استفاده در محیط­های مختلف، داشتن درصد خطای پایین و ..

ترانسمیتر co2 - پارتکو صنعت

روش تست ترانسمیتر

فرستنده­ نیز مانند سایر قطعات بعد از مدتی ممکن است دچار خرابی شود که در این صورت ممکن است دچار خطا در اندازه گیری شود. از این رو تست آن­ها به صورت دوره­ای بسیار حائز اهمیت است. روش تست ترانسمیتر

با توجه به نوع آن می­تواند متفاوت باشد. برای آگاهی از جزییات دقیق روش تست ترانسمیتر باید به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید و بخش روش تست ترانسمیتر را به دقت مطالعه کنید و اطلاعات مربوط به چگونگی تنظیم مکانیکی بیشترین و کمترین مقدار و میزان دقت قطعه در اندازه گیری را استخراج کنید.

انتخاب ترانسمیتر مناسب

بیشتر افراد از فاکتورهای مهم انتخاب این قطعه به خوبی آگاه نیستند. از این رو ممکن است در انتخاب خود اشتباه کنند. در ادامه ما مهم­ترین مواردی را که باید هنگام خرید در نظر داشته باشید برایتان شرح می­دهیم:

۱- قرار است در چه محیطی نصب شود. قطعا این مهم­ترین فاکتور برای انتخاب این قطعه می­باشد. در صورتی که تصمیم به خرید گرفته­ اید باید انوع ترانسمیتر را مورد بررسی قرار دهید و بر حسب نیاز خود نوع مناسب را خریداری کنید. در صورتی که در این زمینه اطلاعات کافی ندارید می­توانید از مشاوره افراد متخصص در این حوزه بهره مند شوید.

۲-آیا به دنبال برند خاصی هستید؟ آیا با تمام مدل­های آن برند خاص در بازار آشنا هستید؟ توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که همواره به دنبال خرید از یک برند معتبر باشید. با توجه به قیمت ترانسمیتر که چندان ارزان هم نمی­باشد باید به دنبال جنس مرغوب باشید. می­توانید نظر مصرف کنندگان قبلی برندهای مختلف را جویا شوید. برخی افراد به اشتباه تنها قیمت ترانسمیتر را مد نظر قرار می­دهند و تمایل به خرید قطعه ارزان دارند. اما خرید جنس نامرغوب تنها موجب اتلاف وقت و انرژی شما خواهد شد. پس قبل از خرید حتما کیفیت و مدل تمام برندهای موجود در بازار را بررسی کنید.

۳-باید در مورد نحوه نصب این قطعه اطلاعات لازم را بدست بیاورید. زیرا نحوه نصب تمام انتقال دهنده­ها یکسان نمی­باشد. شما باید به خوبی تحقیق کنید که با توجه به سیستم شما کدام نوع مناسب­تر است.

۴- برخی از انتقال دهنده ها نتایج را به صورت مستقیم به اتاق کنترل ارسال می­کنند و برخی دیگر  نتایج را به طور مستقیم در نمایشگر به اپراتور می­دهند. شما باید با توجه به نیاز خود نوع مناسب را خریداری کنید.

۵-  نوع سیگنال خروجی از دیگر فاکتورهای مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

۶-دقت اندازه گیری انتقال دهنده ها از جمله مواردی است که باید هنگام خرید به آن توجه کرد.

۷-قیمت ترانسمیتر یکی دیگر از موارد بسیار مهمی است که باید در نظر گرفته شود. قیمت این قطعه با توجه به شرایط بازار و قیمت ارز می­تواند متغیر باشد. از این رو بهتر است قبل از خرید از فروشگاه­ها استعلام قیمت کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *