ترانسمیتر فشار

ترانسمیتر فشار چیست؟

ترانسمیتر فشار برای کنترل و نظارت در هزاران کاربرد روزمره استفاده‌ می‌شوند‌.‌ از ترانسمیتر‌های‌ فشار‌ می‌توان برای انداز‌ه‌گیری غیرمستقیم متغیرهای دیگر مانند جریان سیال گاز‌‌،‌ سرعت‌‌،‌ سطح آب و ارتفاع نیز استفاده کرد که در این مقاله به بررسی آن‌ها‌ می‌پردازیم‌‌.‌ ترانسمیتر‌ها از مهم‌ترین اجزای سیستم‌های صنعتی هستند که برای کنترل فرایند‌ها و نشان دادن میزان حرارت و اختلاف فشار درون مخزن‌ها استفاده‌ می‌شوند‌‌.‌ این ترانسمیتر‌ها اطلاعات خود را به مرکز داده‌ها‌ می‌فرستند و با این کار از وقوع فاجعه و خطرات احتمالی جلوگیری‌ می‌کنند‌‌.‌ پشت این دستگاه‌‌،‌ قطعات الکترونیکی وجود دارند که قادر به تبدیل نیروی وارد شده بر حسگر فشار، به سیگنال الکتریکی هستند‌.

فایل صوتی این متن

انواع ترانسمیتر فشار

بیش از ۵۰ مدل مختلف ترانسمیتر فشار با کارکرد و‌ سبک متفاوت در جهان موجود است که بعضی از آن‌ها را در این بخش معرفی‌ می‌کنیم‌:

 • ترانسمیتر فشار به همراه نمایشگر
 • ترانسمیتر فشار مخصوص محیط‌های انفجاری
 • ترانسمیتر فشار تفاضلی
 • ترانسمیتر فشار هوشمند
 • ترانسمیترهای فشار پایین
 • ترانسمیتر فشار صنعتی
 • ترانسمیتر فشار قلمی
ترانسمیتر فشار
ترانسمیتر فشار

مقایسه انواع ترانسمیتر فشار

امروزه‌‌،‌ یک ابزار هوشمند به طور کلی به عنوان دستگاهی تعریف‌ می‌شود که شامل یک یا چند گزینه ارتباط شبکه دیجیتال باشد‌.‌ ترانسمیتر فشار هوشمند وسیله‌ای دارای یک مموری است که توانایی انجام محاسبات و تشخیص مشکلات و عیب‌های دستگاه و‌‌. ‌. ‌.‌ را دارد‌.‌ آن‌ها در فرایند ارتباط و کالیبراسیون از راه دور نیز‌ مفید هستند‌.  ترانسمیتر فشار قلمی یکی از پرکاربرد‌ترین نوع ترانسمیتر است و برای محاسبه خلا و فشار در گاز‌ها و مایعات بکار‌ می‌رود‌‌.‌

 

بیشتر بخوانیم: آشنایی با انواع شیر برقی آب

 

کاربرد ترانستیمتر‌ها

محیط‌های حساس به فشار مانند صنایع گاز‌‌،‌ پتروشیمی‌‌،‌ آزمایشگاه و داروسازی معمولاً به این ترانسمیتر‌ها‌ برای نظارت نیاز دارند‌.‌ از ترانسمیتر‌های فشار به طور معلول در طیف وسیعی از بخش‌های صنعتی استفاده‌ می‌شود‌‌. برای مثال در حفاری و استخراج نفت از اعماق زمین از این ترانسمیتر‌ها برای محاسبه مقادیر افتراقی بین فضاهای داخلی و خارجی دستگاه‌های حساس به فشار استفاده‌ می‌شود‌‌.‌ صنایع زیادی برای حفظ شرایط مطلوب محصول از دستگاه‌های حمل و نقل و نگهداری حساس به فشار استفاده‌ می‌کنند که باید برای اطمینان از تحویل ایمن و درنهایت استفاده دقیق از آن‌ها، نظارت شود‌.‌ آزمایشگاه‌ها همچنین از سنسورهای فشار برای اندازه گیری فشار نسبی محفظه‌های خلا استفاده‌ می‌کنند‌‌.

همانطور که گفتیم ترانسمیترهای فشار یکی از مهم‌ترین اجزا در فرآیند‌های مختلف‌ می‌باشند و از فجایع بسیاری جلوگیری‌ می‌کنند‌‌.‌ این ابزار با نام‌های دیگری مثل پرشر ترانسمیتر و ترانسدیور فشار نیز در بازار شناخته‌ می‌شوند‌‌.‌ ترانسمیتر فشار به غیر از اندازگیری فشار وظیفه کنترل آن را نیز دارد که برای صنعت عاملی حیاتی به شمار‌ می‌رود‌.‌ غیر از این موارد ترانسمیتر‌ها کاربرد‌های دیگری نیز‌ دارند مانند :

اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا

در‌ تجهیزاتی مانند بالن‌های هواشناسی و هواپیما‌ها و دستگاه‌هایی که فشار در آن‌ها اهمیت دارد به کار می‌رود‌‌.‌ این کار با استفاده از تغییر فشار بررسی‌ می‌شود‌‌.

اختلاف جریان

برای یافتن اختلاف جریان در یک مخزن با ترانسمیتر فشار‌‌،‌ باید از اختلاف فشار در مخزن استفاده کرد.

اندازه گیری ارتفاع و عمق از سطح آب

از این روش‌ می‌توان برای بدست آوردن موقعیت زیر دریایی و غواص‌ها‌ استفاده کرد‌‌.‌

نشتی

در اثر نشتی‌‌، افت فشار اتفاق‌ می‌افتد و با ترانسمیتر فشار‌ می‌توان آن را بررسی کرد‌‌.‌

 

ترانسمیتر فشار
ترانسمیتر فشار

 

نکات کلیدی در مورد ترانسمیتر فشار

اصل عملکرد ترانسمیترهای فشار بسیار ساده است‌.‌ سنسور فشار مقدار فشار مکانیکی را به یک سیگنال الکتریکی متناسب تبدیل‌ می‌کند و اطلاعات را‌ به مموری و صفحه دستگاه منتقل‌ می‌کند تا توسط اوپراتور بررسی شود. فرآیند‌های صنعتی در حوزه دما و فشار تنوع زیادی دارند برای همین هیچ ترانسمیتر فشاری برای نصب روی همه دستگاه‌ها مناسب نیست. انتخاب صحیح این دستگاه در عملکرد صحیح آن نقش مهمی دارد‌‌.‌ به عنوان مثال بعضی از‌ ترانسمیتر‌ها دارای اندازه کوچک هستند که در بعضی از صنایع بسیار به کار می‌رود اما در بعضی از موارد مناسب نیستند.

قبل از خرید ترانسمیتر فشار باید‌ ویژگی‌های مورد نیاز‌ با فرایند خود را بررسی کرد تا بتوان ترانسمیتر مناسب با صنعت خود را‌ یافت‌‌. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر‌  است:

 • منفی یا مثبت بودن فشار
 • دقت وسیله
 • مطلق یا نسبی بودن فشار
 • محدوده اندازه گیری
 • نوع خروجی لازم
 • نوع خورندگی ماده

مطابق نظر مشتریان فاکتور‌های اصلی که در زمان خرید ترانسمیتر‌های فشار باید به آن‌ها‌ توجه کنیم عبارتند از: دقت‌‌،‌ قابلیت اطمینان بودن فروشگاه‌‌،‌ دوام و مقاومت‌‌،‌ ایمنی‌‌،‌ کالیبراسیون آسان‌‌،‌ تکرارپذیری‌‌،‌ ثبات دما‌‌،‌ تعمیر و نگهداری آسان‌‌،‌ قابلیت تعویض‌‌،‌ زمان پاسخ گویی کم و سریع دستگاه که‌ می‌توانید با کمک متخصصان ما در مجموعه پارتکو صنعت، ترانسمیتر مناسب کار خود با ویژگی‌های لازم را پیدا کرده و خریداری کنید‌‌.

سایر مطالب:    جک پنوماتیک

اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا، اختلاف جریان، اندازه گیری ارتفاع و عمق از سطح آب و نشتی از جمله کاربردهای ترانسمیتر می باشد.

دقت‌‌،‌ قابلیت اطمینان بودن فروشگاه‌‌،‌ دوام و مقاومت‌‌،‌ ایمنی‌‌،‌ کالیبراسیون آسان‌‌،‌ تکرارپذیری‌‌،‌ ثبات دما‌‌،‌ تعمیر و نگهداری آسان‌‌ از جمله فاکتورهای اصلی خرید آن می باشد.

در محیط‌های حساس به فشار مانند صنایع گاز‌‌،‌ پتروشیمی‌‌،‌ آزمایشگاه و داروسازی معمولاً به این ترانسمیتر‌ها‌ برای نظارت نیاز دارند‌.

2 thoughts on “ترانسمیتر فشار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ در واتس اپ بپرسید!